Fotofailide laiendid

No Tags | Hea teada

Tänane postitus on ajendatud eilsel koolitusel räägitust. Rääkisime tootefotode tegemisest ja sellest, kuidas pildistamisega kodustes oludes hakkama saada. Õhku jäi aga rippuma mitu lahtist otsa, kuna aega jäi napiks!

___

Seepärast asun kohe asja kallale ja panen kirja, mis faililaiendeid fotode puhul kasutatakse ja miks neid kasutatakse. Ühes oma varasemas postituses käsitlesin teemat, miks ma pildistan RAW faile ja mitte JPEG-sid. Vaata seda postitust siit – JPEG vs RAW. Siit saad veidi täpsemalt ka lugeda seda, mis tähendab RAW ja miks ta JPEG-st erineb.

___

Ja ma ei väsi kordamast, RAW fail omab pildi hilisemal töötlemisel suurt eelist!

Mis saab aga siis, kui pildid lähevad töötlusse? RAW faile saab ideaalselt töödelda teatud fototöötlus programmidega, kuna nad ei kaota töötlemisel oma kvaliteedis, vastupidiselt JPEG-le! Seega töötlusele panevad nad hästi vastu ja võimalused on suured!

Aga kui me tahame RAW failiga midagi edasi teha – riputada kodulehele, sotsiaalmeediasse, printida või edastada faile disainifirmale trükimatejali tarvis, siis peame me läbi mõtlema, millise failina seda salvestada. Võimalusteks on .tiff, .jpeg, .gif ja äärmistel juhtudel ka .png, kuigi seda viimast kasutatakse põhiliselt graafikafailide puhul.

___

TIFF või TIF – on parim failiformaat pilditöötluseks ja säilitamiseks, juhul kui selle fotoga peaks tulevikus veel tahtma midagi ette võtta. Ei kaota värvides ega kvaliteedis. Tiff ei ole paljude veebibrauserite poolt tunnistatud, seega ei saa seda internetis kasutada! Küll saab aga kasutada teatud printerite puhul ka väljaprintimiseks.

___

JPG või JPEG – See on kõige parem fotofail Interneti jaoks. Enamus programme oskab .jpg faili lugeda. Samuti on see kõige universaalsem fail. Seda saab ka hea resolutsiooni korral kasutada nii trükistel kui väljaprintimisel.

___

GIF – Gif failid on väikesed, kuna värvide arv piiratakse 256 värviga. Neid on kerge online üles laadida, kuna faili maht on väike. Gifi pole mõtet kasutada, kui tahate pilte printida! Hea bännerite, animatsioonide, nupukeste kasutamiseks.

___

PNG – pigem graafikafail. Osa fotograafe kasutab ka fotode jaoks. Tagab väga suure värvispektri.

___

See peaks selgitama lühidalt, mida milleks kasutada!

Väike lisamärkus ka RAW failide säilitamise kohta! Adobe on loonud universaalse faili DNG. See on fail, mis lihtsalt väljendades salvestab ükskõik millise fotokaamera tootja RAW faili nö kapslisse. See tähendab seda, et kui tulevikus mõni kaameratootja peaks oma tehase kokku pakkima, ei pruugi ka selle firma RAW failid enam fotoprogrammides avaneda. Igal asjal on aga ka kaks poolt! DNG fail on Adobe loodud ja avaneb Adobe programmidega. Kui juhtub nii, et nemad pillid kotti panevad… siis ei pruugi ka see fail enam avaneda.

___

Nii, et kui te olete oma fotod töödelnud, siis võite neid vabalt .tiff-ina säilitada! Vajadusel saab .tiffi ümber salvestada ka teiste faililaienditega. Samas ei kaota fail sel kujul oma kvaliteedis.

___

Mõnusat kolmapäeva,
Kristi


No Comments

Comments are closed.